Sistem Hakkında

İplik üretimi yapan işletmeler için geliştirilen program altyapısının esnekliği sayesinde bu sektörün yanı sıra üretim yapan diğer sektörleride kapsamaktadır. Üretim boyunca hammadenin girişi ile başlayıp ürünün satışına kadar olan süreçte tüm safha üretimlerinin bilgisayar ortamından takip edimesini sağlayan gerçek bir MRP yazılımıdır. Müşteri odaklı çalışmayı kendine ilke edinen firmamız müşterilerinden gelen talepleri titizlikle değerlendirip işletmelerdeki kontrol takip mekanızmalarını hafifleteçek birçok MRP projelerini başarıyla tamamlamıştır.

BARKOD SİSTEMİ VE TERAZİLERLE ON-LİNE HABERLEŞME

Barkod otomasyonu olan sistemin en önemli özelliklerinden biri terazilerle on-line haberleşmesidir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar tartım bilgilerini sisteme elle girmek zorunda kalmazlar böylece yanlış tartım sorunu ortadan kalktığı gibi tartım ve barkodlama hızı da artar. Sistem tartım işlemi ile beraber stok giriş işlemini de otomatik yapar kullanıcının tartım yaptıktan sonra tekrar giriş işlemi yapmasına gerek kalmaz. Bu işlem esnasında ürüne ait barkod otomatik hazırlanır. Ayrıca ürün tartıldıkça ürüne ait reçetedeki hammadde veya hammaddeler fire oranları ile birlikte stoklardan otomatik olarak düşer ve hammadde deponuzdaki mevcut miktarları, sayım hatalarına mahal vermeden anlık görmenizi sağlar. Tartım sırasında üretilen ürüne ait ambalaj tanımı yapıldığından kullanılan ambalaj malzemesi miktarları sistemde otomatik olarak görülür ve elinizde bulunan ambalaj miktarlarını görebilir, bu sayede işletmelerdeki satın alma ve tedarik süreçlerindeki gecikmeler minimuma indirilmiş olur.

Sistem tartım yaparken aynı zamanda barkod basmakta diğer taraftan barkod numarası (seri numarası) ve stok kodu ile ürünleri kayıt altına almaktadır. Seri numaraları sistem tarafından belli bir mantıkla atanır ve tekrar edilmezler. Böylece tartımı yapılan her bir ürün (palet,çuval,kutu vb) bir kimlik kazanmış olur. Seri numaraları atandıktan sonra ürünler ister stok kodu bazında istenirse lot numarası bazında takip edilebilir hale gelirler. Elde edilen bu seri numarası sayesinde ürünle ilgili her türlü bilgiye (üretim tarihi, sevkiyat tarihi, kime sevk edildiği vb) ulaşılabilmektedir.

SATIŞ SEVK VE DİĞER STOK İŞLEMLERİ

Sistem üretilen tüm ürünlerin satış ve sevkini otomatik on-line barkod okuyucu el terminalleri ile yapar. El terminallerindeki yazılımlar aynı anda birden çok firmaya sevkiyat işlemi yapacak şekilde programlandığından sevkiyat sırasındaki zaman kayıpları minimum seviyededir. El terminallerinde bulunan programdaki yüksek kontroller sayesinde sevkiyatçı, sevk emri verilmemiş hiçbir ürünün sevkiyatını yapamaz, bu sayede yanlış ürün sevkiyatı ortadan kalkmaktadır. Sevkiyat işleminin yanısıra mamullerin tüm stok hareketleri el terminalleri ile yapılabilmekte böylece işlem hızı ve doğruluğu sağlanmaktadır.

SİPARİŞ İŞLEMLERİ

Siteme girilen sipariş miktarları program tarafından mamuller sevk edildikçe otomatik olarak güncellenir. Bu sayede elinizdeki sipariş miktarlarını hatasız ve anlık olarak rahatlıkla izleyebilirsiniz. Planlama açısından sistem o anki siparişlere göre gerekli üretim miktarlarını hesaplar. Ayrıca sipariş raporları sayesinde sitemden üretimi tamamlanmış, sevk edilecek ürünlerin listesini alabilirsiniz.

KALİTE KONTROL

İşletmelerin kalite kontrol bölümlerindeki donanım ve techizata uygun değişik arayüzlere sahip sistem, kalite kontrole tabi tutulan her ürünün değerlerini tarih ve makina bazında sisteme kaydeder.. Her bir ürün için spesifikasyonlar tanımlanması ve nominal, + , - spesifikasyon değerlerinin tanımlanabilmesi ürünler için kabuledilebilir kalite seviyesi belirlemenizi sağlar. Yapılan tüm ölçümlerin toleransa uygunluğunun takibini çeşitli grafiksel gösterimlerle izlenebilir. Stok kartı bazında kalite kontrol takibi yapan sistemde tek bir tuşa basarak kalite kontrol bilgileri bölümüne ulaşabilirsiniz.

KULLANICI YETKİLERİ

Sistem detaylı bir kullanıcı yetkilendirme modülüne sahiptir. Programda bulunan tüm modul,rapor ve butonları kullanıcı bazında yetkilendirebilirsiniz. Böylece kullanıcıların kendi bölümüyle ilgili alanları kullanmaları sağlanır.

SİSTEMİN GENEL YAPISI

Sistemde bulunan stok modülü sektörlere kolayca uyum sağlayabilmesi için parametrik yapıda tasarlanmıştır. Stok kartı tanımı, sisteme önceden tanımlanmış paremetrelerin birleşimi ile yapılır. Bu parametreler mamulün genel özelliklerini belirler.Kullanılan bölümler, renk tanımları, lot tanımları,hammadde reçeteleri ve ambalaj tanımları gibi öndeğerler firmaya özel olarak tanımlanabilir. Tartım ve etiketleme işlemlerinizi insan hatalarından arındırılmış bir şekilde otomatik yapabilirsiniz. Sistem tartım bilgilerini teraziden on line olarak alır ve kaydeder. Seri numarası takibi sayesinde ürünlerinizi en alt birime kadar kontrol edebilirsiniz. Bir çuvalın dahi hangi tarihte üretildiği ve bu çuvalın tüm hareket bilgilerine tarih, depo, cari, grup, çeşit, konik tipi gibi detaylara yıllar sonra bile ulaşabilirsiniz. Aylık veya belli bir döneme ait dönem başı ve dönem sonu stok mevcutları, dönem içi gerçekleşen hareketleri (alış,satış vb..) ayrıntılı bir şekilde izleyebilirsiniz.
Terazi sayısı önemli olmadan tüm terazilerin tartım bilgilerine tüm sevkiyat alanlarınızın sevkiyat bilgilerine on line ulaşabilirsiniz. Elden çeki listesi hazırlamak zorunda değilsiniz. Yapılan stok hareketlerinin çeki listeleri sistem tarafından otomatik hazırlanır. Kullanıcının istediği çeki listesi formatını seçmesi yeterlidir. Çeki listelerinizi ticari kilogram eklenmiş şekilde alabilirsiniz. brüt net kg hesabı yapmanıza gerek yok. Tartım işlemi sırasında ambalaj tipini seçmeniz yeterlidir. Sistem öndeğerlerden girilen bilgilere göre ambalaj tipini içindeki bobin sayısını ve bunların daralarını otomatik hesaplayacaktır. Çok sayıda etiket tipi tanımlayıp bunları istediğiniz dilde basabilirsiniz. Sevkiyat ve depo transferi işlemlerinizde ürünleri elle seçebilir veya el terminalleri kullanabilirsiniz. Fason üreticiden gelen başka üreticiden satın alınan gibi çeşitli üretim hareketleri girebilir ve bunları takip edebilirsiniz. Stok kartı bazında asgari ve azami stok miktarları belirleyerek deponuzdaki stoklarınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Ekrana gelen tüm pencereleri Microsoft Excel formatına çevirip kaydedebilirsiniz. Ayrıca sütun başlıklarını kullanıp istediğiniz filitreleme ve gruplamayı yaparak çeşitli raporlar alabilirsiniz.

 

İplik Üretim Takip
  • Barkod Sistemi
  • Terazilerle On-line Haberleşme
  • Satış Sevk
  • Stok İşlemleri
  • Sipariş İşlemleri
  • Kalite Kontrol